Gaziantep Umut Kervanı’ndan kurban bağışı çağrısı

​Her yıl Kurban Bayramı’nda binlerce ihtiyaç sahibi olan aileye kurban eti ulaştıran Gaziantep Umut Kervanı, bu yılki kurban çalışmalarını “Hayat Birlikte Güzel” sloganıyla yapacaklarını duyurdu.

Gaziantep’te yardım faaliyetlerine ara vermeden devam eden Umut Kervanı, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmek için Kurban Bayramı hazırlıklarına başlarken “Kurbanınız Umut Olsun” çağrısıyla kurban vekâlet ve bağışlarını kabul etmeye başladı.

Gaziantep Umut Kervanı Başkanı Mustafa Özaslan, Kurban Bayramı dolayısıyla kurban bağışı ve kesim çalışmaları hakkında İLKHA’ya açıklamalarda bulundu.

Özaslan, Kurban Bayramı çalışmalarını “Hayat Birlikte Güzel” sloganıyla başlattıklarını ifade ederek, hayırseverlere kurban bağışı çağrısında bulundu.

Bu yılki kurban bedelinin 1000 TL olarak belirlendiğini belirten Özaslan, hayırseverlere kurban bağışı çağrısında bulundu.

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Gaziantep Umut Kervanı çalışmalara başladıklarını anımsatan Özaslan, bu sene de hayırseverlerin bağışladığı kurbanların kentteki etlerini ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmasında aracı olacaklarını belirtti.

“Kurban Bayramı çalışmalarımıza başladık”

Umut Kervanı Vakfı’nın 2020 Kurban organizasyonunu “Hayat Birlikte Güzel” sloganıyla başlattığını ve “Kurbanınız Umut Olsun” çağrısıyla kurban vekâleti ile bağışlarını kabul etmeye başladığını anımsatan Özaslan, “Bizlerde Gaziantep'te inşallah bu sene her sene olduğu gibi Kurban Bayramı çalışmalarımıza başladık. Kurban çalışmalarımız kapsamında her sene olduğu gibi hazırlıklarımız ve çalışmalarımız var. Kesim alanında kurban kesme, et bağışı, canlı hayvan bağışı gibi bir takım çalışmalarımız olacak ve bu sene de kurban bağışı kabul ediyoruz.” dedi.

“Kurban etlerini daha önceden tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz”

Kurban bağışı yapan hayırseverlerin adına vekâletlerini aldıktan sonra bağışları Kurban Bayramı'nın birinci günü kesim alanında kesip ihtiyaç sahibi olan ailelere etlerini dağıtacaklarını belirten Özaslan, “İhtiyaç sahibi ailelere daha önceden tespit ettik. Bayramın birinci günü gönüllü ekiplerimizle birlikte kesimlerimizi yapıyoruz ve aynı gün içerisinde de kesimi yapılan kurban etlerini daha önceden tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Covid-19’dan dolayı bu sene hijyene daha çok dikkat edeceğiz”

Covid-19 pandemisinden dolayı kurban kesimlerinin bu yıl daha hijyenik ortamlarda yapılacağını ifade eden Özaslan, “Kurban çalışması başlı başına bir gayret gerektiriyor. Kurban kesim alanlarına gelen halkımız, kurbanlarını kendileri de başında olmak suretiyle hijyenik bir şekilde kesip halkımıza kendi kurbanlarını teslim edeceğiz. Ayrıca bize bağışlanan kurbanları kendimiz kesip etini poşetlere koyarak hijyenik bir şekilde ailelere ulaştıracağız. Her sene kurban çalışmasını yaptığımızdan dolayı da daha önceki yıllardaki tecrübelerimiz mevcut olmakla birlikte bu sene de malumunuz pandemi ile ilgili bir sıkıntı var. Bu sene daha hijyenik, tedbirlere riayet ederek kesimlerimizi inşallah titiz bir şekilde yapacağız.” şeklinde konuştu.

“Umut Kervanı Vakfı hem yurt içinde hem de yurt dışında kurban kesimi yapacak”

Umut Kervanı Vakfı’nın yılın 12 ayı olmak üzere özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı’nda Türkiye'nin yanı sıra dünyanın dört bir tarafındaki ihtiyaç sahibi ailelere yardım ulaştırdığını anımsatan Özaslan, şunları söyledi:

“Bu sene de inşallah Umut Kervanı aracılığıyla kurban bağışlarını yapan hayırseverlere, eğer kendileri müsait olursan et dağıtım ile ilgili gönüllü arkadaşlarımızla birlikte etleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırma konusunda tavsiyelerimiz var. Eğer müsait değillerse de bize gelen bu bağışları kesip kendi ellerimizle inşallah ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracağız. Umut Kervanı Vakfı olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında özellikle Afrika bölgesinde kurban kesimlerimiz var. Yemen ve diğer mazlum coğrafyalarda da kesimlerimiz olacak.”

Kurban Bayramı’nda fakir ve muhtaç olan aileleri sevindirmek için hayırseverlere kurban bağışı için vakıflarını aracı kılmalarını isteyen Özaslan, Gaziantep’te vakıflarına kayıtlı 5 binin üzerinde fakir ve muhtaç aile olduğunu hatırlattı.

“Kurban bedeli 1000 TL olarak belirlendi”

Bu yılki kurban bedelinin 1000 TL olarak belirlendiğini hatırlatan Özaslan, hayırseverlere kurban bağışı çağrısında bulunarak, “Yurtiçi kurban bedeli il il değişiyor. Bazı illerde kurbanlık daha uygun fiyatlarda bulunabiliyor. Bazı illerde de bu fiyatlar daha olabiliyor. Bizde Gaziantep'te en alt limit olarak kurban bağış bedelini 1000 TL olarak belirlemiş olup kurban fiyatları da hayvanın kilosuna göre değişebiliyor.” diye konuştu.

“Covid-19 ndeniyle ihtiyaç sahibi ailelerin sayısı arttı”

Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl ihtiyaç sahiplerinin sayısının da arttığına dikkat çeken Özaslan, “Pandemiden dolayı işten çıkan, çalışmayan, aylardan beri işe gitmeyen ve durumu müsait olmayan ihtiyaç sahibi ailelerimiz var. Belki aylardan beri evlerinde et girmeyen ailelerimiz var. Bu aileler çoğu zaman bire bir kendileri bize müracaat ediyor kimi zamanda da bizim gönüllü komisyon üyelerimiz tespit ediyor. Bu aileler zaman zaman bu sıkıntılarını dile getiriyorlar. Gerçekten pandemi sürecinden dolayı mağdur ailelerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bundan dolayı bu sene hayırseverlere daha çok görev düşüyor. İnşallah bu ailelerin yüzlerini güldürürüz.” temennisinde bulundu.