​Umut Kervanı, Ramazan ayı faaliyet raporunu açıkladı

Umut Kervanı İnsanı Yardım Vakfı, bu Ramazan ayı boyunca Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinde yetim, mağdur ve muhtaçlara ulaştırdığı yardımlara ilişkin faaliyet raporunu açıkladı.

"Hayat Birlikte Güzel" teması ile Ramazan ayı boyunca yurt içi ve yurt dışında yardım çalışmaları yürüten Umut Kervanı, bu kapsamda 10 binlerce aileye gıda kolisi, sıcak aş dağıtımı, yetim ve muhtaçlara bayramlık, Asya ve Afrika’da su kuyusu gibi birçok yardım ulaştırdı.

Yaptıkları yardım çalışmalarına ilişkin hazırladıkları raporu kamuoyu ile paylaşan Umut Kervanı Genel Başkanı Cengiz Kurtaran, hayırseverlerden gelen bağışları zaman kaybetmeksizin ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak adına gönüllü çalışanlarıyla birlikte seferber olduklarını söyledi.

"Hayırseverlerin ihtiyaç sahiplerini unutmamaları bizi ziyadesiyle sevindirdi"

Zor ve sıkıntılı bir atmosferde geçirilen Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerini unutmayarak bağış yapan hayırseverlere teşekkür eden Kurtaran, "Ramazan ayında hayırseverlerimizin duyarlı davranarak ihtiyaç sahibi kardeşlerini unutmamaları bizleri ziyadesi ile sevindirdi bundan dolayı rabbimize şükrediyoruz." dedi.

Ayni ve nakdi yardımlarla birlikte Asya ve Afrika’da su kuyuları açıldı

Kurtaran, "Ramazan ayında başta gıda kolisi dağıtımı, nakdi yardım, iftar, evlere sıcak aş dağıtımı, kırmızı ve beyaz et dağıtımı, yetim ve muhtaç çocuklara bayramlık elbise ve ayakkabı, yurtdışında ise bu projelerimizle beraber Afrika ve Asya'da büyük bir sorun olan ve ölümlere sebep olan susuzluğun giderilmesi için su kuyuları açılarak (hala yapımı devam eden edenlerde var) hayırseverlerimiz adına bir sadaka-i cariye olarak oradaki insanların istifadesine sunularak birçok proje gerçekleştirilmiştir." diye konuştu.

"25 bin civarında aileye 100 binden fazla insanın istifade ettiği 3 milyon TL yardım ulaştırıldı"

Ramazan'da hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü vazifesi görerek yaptıkları yardımlara ilişkin hazırladıkları raporu açıklayan Kurtaran, şunları kaydetti: 

Yurt içi ve yurt dışında 10 bin 724 aileye gıda kolisi, 3 bin 990 aileye nakdi yardım,  4 bin 638 kişiye sıcak aş dağıtımı ve iftar yemeği, bin 509 yetim ve muhtaç çocuğun giyim yardımı yapıldı. Ayrıca; 3 bin 773 aileye kırmızı ve beyaz et dağıtımı, Asya ve Afrika'da 51 su kuyusu, 79 Adak-Akika kurban ve farklı kalemlerde 222 aile olmak üzere toplamda 25 bin civarında aileye 100 binden fazla insanın istifade ettiği 3 milyon TL yardım ulaştırıldı.
Yardımların ulaştırılmasında üye ve gönüllülerinin büyük bir fedakârlık örneği göstererek salgına karşı önlem alarak gece gündüz demeden ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmaya devam ettiklerini hatırlatan Kurtaran, fedakârlık gösteren tüm üye ve gönüllülerine teşekkür etti.