Umut Kervanı Suriye'de İdlib halkına yardımlarına devam ediyor

Suriye'de yardım faaliyetlerini sürdüren Umut Kervanı, çadır kentlerde hayatta kalma mücadelesi veren İdlib halkına başlatılan yardım çağrısıyla toplanan 4 TIR dolusu insani yardım malzemesini, ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Umut Kervanı Koordinatörlerinden Şahin Elilçi, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, rejimin artan saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon İdliblinin Türkiye sınırına yakın bir yere sığındığını söyledi.

Çadır kentlerdeki İdliblilere 2 gün boyunca yardımlarını sürdürdüklerini belirten Elilçi, yardımlar içerisinde gıda, temizlik malzemeleri, battaniye, bot, mont gibi çok sayıda insani yardım malzemesinin yer aldığını kaydetti.

"En çok mağduriyeti çocuklar yaşamaktadır"

İmkânları ölçüsünde binlerce yetim ve ihtiyaç sahibi İdlibli aileye yardımlarını ulaştırdıklarını vurgulayan Elilçi, "Dün dağıtmaya başladığımız yardımları bugün itibariyle sonlandırdık. 4 TIR dolusu yardım malzemesini Türkiye sınırına yakın bir yere sığınan mağdur ve mazlum İdlibli kardeşlerimize dağıttık. Yardımlarımızın çoğunluğu temel yaşam malzemelerdir. Özellikle en çok mağduriyeti ise çocuklar yaşamaktadır. Onlar için mont, bot çağrımız olmuştu. Onlara da yardımlarımızı ulaştırdık." diye konuştu.

"Mağduriyetler devam etmekte"

Yardımların çok yetersiz olduğunu ifade eden Elilçi, hayırseverlere çağrıda bulunarak, "Belirlenen mağdur ailelere yardımlarımızı dağıttık ancak yardımlar çok yetersiz kalmaktadır. Zira 3 buçuk, 4 milyon mağdurun yaşadığı bölgede 10 bin insana tek ulaşabildik. Buradan tüm vicdan sahiplerine seslenmek istiyorum, yardımlar yetersizdir. Yardımların devamını beklemekteyiz. Zira buradaki mağduriyet bitmiş değildir. Savaş bitmediği gibi mağduriyet de halen devam etmektedir. Yardımlar geldiği müddetçe çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Ayrıca yetim ve öksüz çocuklar için kurban keserek, etlerini dağıttık. Katkı sunan tüm hayırseverlerden Allah razı olsun." dedi.