Şanlıurfa Umut Kervanı: “İhtiyaç sahiplerinin umudu olmaya devam edeceğiz”

Şanlıurfa’da iki noktada kurban kesimi gerçekleştiren Umut Kervanı, ihtiyaç sahibi yüzlerce aileye kurban eti dağıtımı gerçekleştirecek.

Şanlıurfa Umut Kervanı bu sene Eyyübiye ve Karaköprü ilçelerindeki iki noktada kurban kesimi gerçekleştiriyor. Bayram namazının ardından görevli oldukları noktalara gelen Umut Kervanı gönüllüleri hijyen kurallarına dikkat ederek onlarca kurban kesimi yaptı.

Umut Kervanı tarafından kurban kesiminin ardından hazırlanan kurban etleri önceden tespit edilen ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Fakirlerin umudu olmaya devam ettiklerini belirten Umut Kervanı gönüllülerinden Faik Doğan, “Bu sene de Kurban Bayramı’nı idrak ediyoruz.  İnşallah Karaköprü ve Eyyübiye ilçesinde iki ekip olarak kurban kesiminde bulunuyoruz. Burada kestiğimiz kurbanları parçalayarak, bölerek, fakir fukaraya ulaştıracağız. Fakirlerin umudu olmaya devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı’nın fakirlerin bayramı olduğunu vurgulayan Mehmet Sinan Çetinsu, “Bu sene Coronavirus’ten dolayı bayram buruk geçiyor. Yaşlılara karşı bu bayramda biraz daha dikkatli davranmamız lazım. Onlarla bayramlaşırken, onların sağlıklarını düşünerek, sosyal mesafemizi koruyarak ‘gönül selamı’ ile bayramlaşmalıyız. İnşallah sonraki bayramlarda onlara doya doya sarılırız. Kurban Bayramı; fakirlerin bayramıdır. Belki ayda 250 gram et alamayan insanlar, bu bayramda ete kavuşmuş oluyorlar.” şeklinde konuştu.

Bu sene Umut Kervanı kanalıyla kurban kesen Veysel Karani Aydın ise “Öncelikle İslam âleminin Kurban Bayramı’nı yürekten kutluyorum. Bu bayramı Allah’ın hayırlara vesile kılmasını yürekten istiyorum. Üzerimizdeki bu pandemi hastalıklarının bir an önce üzerimizden def olmasını Allah’tan diliyoruz. Kurban demek teslimiyettir. Hazreti İbrahim’in Hazreti İsmail’i kurban etmesi demektir. Allah’a şükür şu an kurbanımızı kestik. Kurban teslimiyettir, kardeşliktir, paylaşmaktır. Tüm İslam âlemine çağrım; pandemi tedbirlerine riayet edelim. Maskemizi takalım ve sosyal mesafemizi koruyalım. Hijyen kurallarına uyalım. Hijyen kurallarına uymak İslam’ın emrettiği bir kaidedir. Burada çok herkes kurallara uyuyor. Allah kardeşlerimizden razı olsun. Herkesin bayramını canu gönülden kutluyorum.” dedi.